Espumisan FORTE
Dane pochodzą z oficjalnych ulotek i ChPL. Zostały wyodrębnione automatycznie (częściowo z użyciem AI), więc treści mogą być niepełne, przybliżone lub błędne. Wiążący jest zawsze oryginalny dokument. Brak informacji w serwisie nie oznacza, że jej nie ma. To nie jest porada medyczna, ranking ani polecenie leku: o wyborze i dawkowaniu decyduje lekarz lub farmaceuta. Nie odstawiaj leków na własną rękę. W razie nagłego, ciężkiego objawu dzwoń pod 112.
- Podmiot odpowiedzialnyFirma, która posiada pozwolenie na dopuszczenie leku do obrotu i odpowiada za produkt wobec organów.
-
Berlin-Chemie AG
- Substancje czynneSkładnik leku odpowiedzialny za jego działanie.
- Simeticonum: 240 mg
- Stan bazy na dzień
- 2026-10-22
Dostępne moce i opakowania · 1 pozycja
| Nazwa | PostaćForma, w jakiej lek jest podawany, np. tabletki powlekane, syrop, roztwór do wstrzykiwań. | OpakowaniaWielkość opakowania handlowego, np. 20 tabletek. | DostępnośćOkreśla, na jakich zasadach lek jest wydawany: z przepisu lekarza (Rp, Rpz, Lz…) albo bez recepty (OTC). |
| Espumisan FORTE 240 mg |
Kapsułki miękkie |
20 kaps., 40 kaps. |
bez recepty (OTC) |
ZamiennikiLek o tej samej substancji czynnej; w grupie pierwszej także o tej samej mocy i takiej samej postaci.: ta sama substancja, inna moc lub postać · 15 leków
Wspólna lista dla wszystkich mocy na tej stronie (kolejność alfabetyczna według nazwy, to nie jest ranking); produkty o tej samej mocy i grupie postaci są wymienione przy odpowiedniej mocy powyżej.
Zamiennik nie oznacza, że lek można zmienić bez konsultacji: decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta.
| Nazwa |
PostaćForma, w jakiej lek jest podawany, np. tabletki powlekane, syrop, roztwór do wstrzykiwań. |
SubstancjaSkładnik leku odpowiedzialny za jego działanie. |
Podmiot odpowiedzialnyFirma, która posiada pozwolenie na dopuszczenie leku do obrotu i odpowiada za produkt wobec organów. |
| Bobotic od 6 lat |
Krople doustne |
Simeticonum 66,66 mg/ml |
Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. |
| Espumisan |
Krople doustne, emulsja |
Simeticonum 40 mg/ml |
Berlin-Chemie AG |
| Espumisan |
Krople doustne, emulsja |
Simeticonum 100 mg/ml |
Berlin-Chemie AG (Menarini Group) |
| Espumisan |
Krople doustne, emulsja |
Simeticonum: 40 mg/ml, 100 mg/ml |
InPharm Sp. z o.o. |
| Espumisan |
Krople doustne, emulsja |
Simeticonum: 40 mg/ml, 100 mg/ml |
Delfarma Sp. z o.o. |
| Espumisan |
Krople doustne, emulsja |
Simeticonum 40 mg/ml |
Pretium Farm Sp. z o.o. |
| Espumisan |
Krople doustne, emulsja |
Simeticonum: 40 mg/ml, 100 mg/ml |
Medezin Sp. z o.o. |
| Espumisan |
Krople doustne, emulsja |
Simeticonum 100 mg/ml |
Forfarm Sp. z o.o. |
| Espumisan |
Krople doustne, emulsja |
Simeticonum 100 mg/ml |
PharmaVitae Sp. z o.o. sp. k. |
| Espumisan |
Krople doustne, emulsja |
Simeticonum 40 mg/ml |
Pharmapoint SA |
| Espumisan |
Krople doustne, emulsja |
Simeticonum 40 mg/ml |
Aga Kommerz spol. s r.o. |
| Espumisan L od 1 miesiąca |
Krople doustne, emulsja |
Simeticonum 40 mg/ml |
Allpharm Sp. z o.o. sp.k. |
| Infacol |
Zawiesina doustna |
Simeticonum 40 mg/ml |
InPharm Sp. z o.o. |
| Simet |
Tabletki do rozgryzania i żucia |
Simeticonum 80 mg |
Laboratorium Galenowe Olsztyn Sp. z o.o. |
| Simetikon Hasco |
Kapsułki miękkie |
Simeticonum 80 mg |
Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A. |
Kiedy nie stosować (wg ChPL 4.3) wyodrębnione automatycznie
- Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.
źródło: ChPL, pkt 4.3, str. 2
Simeticonum 240 mg (kapsułki miękkie)
Dane z dokumentów wyodrębnione automatycznie
- Przechowywanie
- źródło: ChPL, pkt 6.4
- Termin ważności
- 3 lata (opakowanie nieotwarte)
źródło: ChPL, pkt 6.3
- Substancje pomocnicze
- Żelatyna; Glicerol (E422) źródło: ChPL, pkt 6.1
- Opakowanie i akcesoria
- opakowanie bezpośrednie: blister
źródło: ChPL, pkt 6.5
- Wygląd
- biały szary bezbarwny okrągły średnicy 8,2 mm
Lek Espumisan FORTE to przezroczysta, okrągła, miękka, żelatynowa kapsułka o średnicy 8,2 mm ± 1 mm, zawierająca lekko opalizujący, szarawo-biały lepki płyn. źródło: Ulotka, pkt 6, ChPL, pkt 3
- Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
- dokument: brak wpływu lub wpływ nieistotny źródło: „Espumisan FORTE nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.” · ChPL, pkt 4.7
- Działania niepożądane
1 pozycji, według częstości
- częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości
Lista może być niepełna: wyodrębniono tylko zapisy w układzie „Często: …”. Pełna lista jest w ChPL.
źródło: ChPL, pkt 4.8
Dawkowanie wg dokumentu wyodrębnione automatycznie
- Wiek i masa ciała
-
- nie zaleca się poniżej 15 lat (dzieci, młodzież)
źródło: „Nie zaleca się stosowania leku Espumisan FORTE u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 15 lat.” · ChPL, pkt 4.2
- nie zaleca się poniżej 15 lat (niemowlęta, dzieci)
źródło: „Nie zaleca się stosowania leku Espumisan FORTE u niemowląt i dzieci w wieku poniżej 15 lat.” · Ulotka, pkt 3
- Dawkowanie wg grup (cytat)
-
- Stosowanie u dzieci i młodzieży: „Stosowanie u dzieci i młodzieży Nie zaleca się stosowania leku Espumisan FORTE u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 15 lat.” źródło: ChPL, pkt 4.2
- Grupy szczególne (cytat)
-
- Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek: „Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek Nie jest konieczne dostosowanie dawki.” źródło: ChPL, pkt 4.2
- Pacjenci w podeszłym wieku: „Pacjenci w podeszłym wieku Brak konkretnych danych porównujących stosowanie symetykonu u osób w podeszłym wieku ze stosowaniem w innych grupach wiekowych.” źródło: ChPL, pkt 4.2
Ciąża
„Ciąża Brak danych dotyczących stosowania symetykonu w leczeniu kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach są niewystarczające do oceny toksycznego wpływu na reprodukcję (patrz punkt 5.3). Nie oczekuje się żadnych skutków podczas ciąży, ponieważ ogólnoustrojowe narażenie na symetykon jest znikome.” źródło: ChPL, pkt 4.6
- Karmienie piersią: „Karmienie piersią Nie oczekuje się wpływu na noworodki/niemowlęta karmione piersią, ponieważ ogólnoustrojowa ekspozycja matki karmiącej na symetykon jest znikoma.” źródło: ChPL, pkt 4.6
- Płodność: „Płodność Jest mało prawdopodobne, aby symetykon wywierał ogólnoustrojowy toksyczny wpływ na reprodukcję (patrz punkt 5.3).” źródło: ChPL, pkt 4.6
Z ulotkiOficjalna informacja dla pacjenta dołączana do opakowania leku. i ChPLOficjalny dokument dla lekarzy i farmaceutów z pełnymi informacjami o leku. wyodrębnione automatycznie
Ulotka, pkt 2: Informacje ważne przed zastosowaniem leku Espumisan FORTE
Kiedy nie stosować leku Espumisan FORTE
- jeśli pacjent ma uczulenie na symetykon lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
(wymienionych w punkcie 6).
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Espumisan FORTE należy omówić to z lekarzem lub
farmaceutą.
W przypadku pojawienia się nowych i (lub) utrzymujących się przez 3 dni dolegliwości
brzusznych, należy poradzić się lekarza w celu ustalenia przyczyny dolegliwości i
zdiagnozowania możliwej choroby wymagającej leczenia.
Lek Espumisan FORTE a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych/stosowanych
przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować/stosować.
Nie są znane interakcje z innymi lekami. Ze względu na właściwości powierzchniowo czynne
symetykonu nie można wykluczyć interakcji farmakokinetycznych.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje
mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża
Brak danych dotyczących stosowania symetykonu w leczeniu kobiet w ciąży. Badania na
zwierzętach są niewystarczające do oceny toksycznego wpływu na reprodukcję. Nie oczekuje się
żadnego wpływu na ciążę, ponieważ ogólnoustrojowe narażenie na symetykon jest znikome.
Karmienie piersią
Nie oczekuje się wpływu na noworodki/niemowlęta karmione piersią, ponieważ ogólnoustrojowa
ekspozycja matki karmiącej na symetykon jest znikoma.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Espumisan FORTE nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia
pojazdów i obsługiwania maszyn.
Ulotka, pkt 4: Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one
wystąpią.
Częstość nieznana: nie może być określona na podstawie dostępnych danych
• reakcje nadwrażliwości, w tym pokrzywka, wysypka, zaczerwienienie skóry, świąd,
alergiczne zapalenie skóry i inne reakcje skórne.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane
niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie, lub pielęgniarce.
Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania
Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów
Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:
Al. Jerozolimskie
181C 02-222
Warszawa
Tel.: +48 22 49 21 301
Faks: +48 22 49 21 309
Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na
temat bezpieczeństwa stosowania leku.
ChPL, pkt 4.3: Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w
punkcie 6.1.
ChPL, pkt 4.4: Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
W przypadku pojawienia się nowych i (lub) utrzymujących się przez 3 dni dolegliwości
brzusznych, należy poradzić się lekarza w celu ustalenia przyczyny dolegliwości.
ChPL, pkt 4.5: Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Dotychczas nieznane. Ze względu na właściwości powierzchniowo czynne symetykonu nie można
wykluczyć interakcji farmakokinetycznych.
ChPL, pkt 4.8: Działania niepożądane
Poniżej przedstawiono zestawienie działań niepożądanych obserwowanych po wprowadzeniu
produktu do obrotu. Działania niepożądane podano według klasyfikacji układów i narządów oraz
częstości występowania: bardzo często (≥1/10), często (≥1/100 do <1/10), niezbyt często (≥1/1
000 do <1/100), rzadko (≥1/10 000 do <1/1 000), bardzo rzadko (<1/10 000), częstość nieznana
(częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
Zaburzenia układu immunologicznego:
Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości. Objawami klinicznymi mogą być: pokrzywka,
wysypka, zaczerwienienie skóry, świąd, alergiczne zapalenie skóry i inne reakcje skórne.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań
niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka
stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny
zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu
Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów
Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:
Al. Jerozolimskie 181C
02-222 Warszawa
Tel.: + 48 22 49 21 301
Faks: + 48 22 49 21 309
Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.